Jako powód podaje się przede wszystkim pandemię koronawirusa – szczegółowe dane prezentujemy poniżej. Optymistycznie patrzy w przyszłość jedynie co 6. przedsiębiorstwo.

VII edycja badania „KoronaBilans MŚP”

Koronawirus oddziałuje negatywnie na wiele branż – jego skutku odczuwają m.in. przedsiębiorcy zajmujący się turystyką czy gastronomią, ale nie tylko. Głównie mocno odczuwają jego obecność firmy z sektora MŚP – co trzecia firma ocenia źle swoją sytuację finansową – dane z VII badania „KoronaBilans MŚP” zleconego przez Krajowy Rejestr Długów BIG. 

Z raportu wynika, że 38,5 proc. firm dobrze ocenia swoją sytuację ekonomiczną mimo walki z koronawirusem – to lepszy wynik niż na początku pandemii. Wzrosła jednak również liczba firm, które nie postrzegają kondycji swoich firm pozytywnie. Aż ponad 34 proc. właścicieli uważa, że ich firmy są w złej sytuacji ekonomicznej – jeszcze w grudniu 2020 roku było ich 30 procent.

Trzecią grupę stanowią firmy, które nie potrafią ocenić swojej sytuacji – ich liczba jednak maleje. Pogorszenia sytuacji spodziewa się obecnie 27 proc. przedsiębiorców. Wzrósł mimo wszystko – aż dwukrotnie – odsetek optymistów, a spadł odsetek pesymistów. Podkreślmy jednak, że niemal 95 proc. przedsiębiorców w sektorze MŚP przyznało, że byli zmuszeni zawiesić, ograniczyć lub zakończyć działalność. Epidemia i brak efektywnej pomocy sprawiły też, że w drugim półroczu 2020 roku znacznie rosła liczba wniosków o zamknięcie lub zawieszenie działalności.

Jednak nadal zdecydowana większość firm – aż 76 proc. – podkreśla negatywny wpływ pandemii na prowadzenie ich działalności. Jednak poprawa sytuacji często wiązała się z koniecznością m.in. zwolnień i ograniczeń w działaniach. 

KarK