Meble tarasowe lub ogrodowe powinny być trwałe, praktyczne i współgrać z otoczeniem. Mimo nowości na rynku cały czas cieszą się popularnością. Są stylowe, idealnie wpiszą się w styl rustykalny albo boho, budują romantyczny nastrój. Sprawdź, jakie jeszcze mają zalety. 

Ogród to miejsce wyjątkowe, bo pozwala nam na relaks i kontakt z naturą, a także spotkania w gronie rodziny i znajomych na łonie przyrody. Decydujący jest wybór odpowiednich mebli. Często wybierane są meble wiklinowe – rozwiązanie praktyczne, stylowe i ekologiczne. Powstają w całości z gałązek wierzby. Są one alternatywą głównie dla mebli drewnianych.

Meble wiklinowe na ogród – funkcjonalność, ekologia i styl

Rośnie nasza świadomość na temat ekologii – chętnie segregujemy odpady, sięgamy produkty ekologiczne i ograniczamy zużywanie surowców naturalnych. Staramy się jak najmniej szkodzić przyrodzie. W codziennym życiu można też wykorzystywać odnawialne zasoby naturalne – m.in. w przypadku mebli.

Meble wiklinowe są lekkie i wytrzymałe, a do tego bardzo praktyczne. Świetnie sprawdzą się na zewnątrz. Wiklina jest giętka i będzie dobra, by wykonać z niej stylowe meble o ciekawym wzornictwie. Poza tym meble wiklinowe mają unikatowy styl i charakter. 

Jakie meble z wikliny wybrać na ogród?

Sklep z wyrobami z wikliny zazwyczaj posiada do wyboru między innymi fotele, stoły i stoliki, ławy, krzesła, sofy ogrodowe, a także gotowe zestawy mebli ogrodowych. Duża gama dodatków pozwoli zadbać o aranżację ogrodu – są lampy, doniczki, patery i kosze do owoców oraz tace na przekąski. 

W ogrodzie sprawdzi się też wiklinowy fotel bujany i bujawka – symbole relaksu. Wygodny, praktyczny, przytulny, z miękkim siedziskiem odpowie na nasze potrzeby. Meble z wikliny są też lekkie i pasują wizualnie do zieleni i otoczenia. Wybór wiklinowych mebli pomoże stworzyć nastrojową atmosferę w ogrodzie. 

Pielęgnacja wiklinowych mebli ogrodowych 

Pamiętaj, by meble wiklinowe schować pod zadaszenie lub do środka. Złe warunki atmosferyczne  wpływają na ich wygląd i trwałość. Trzeba też pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji mebli. Nielakierowane meble najlepiej czyścić roztworem wody z octem, a do pielęgnacji mebli lakierowanych można użyć po prostu wilgotnej czy mokrej ściereczki. Odpowiednia konserwacja i pielęgnacja sprawią, że zachowają na długo kształt, formę i kolor. 

Dodatkowo można je konserwować, pokrywając specjalistycznymi lakierami lub farbami kryjącymi. Taki zabieg wydłuży żywotność materiału. Poza tym lakier ochroni je przed pleśnią i wilgocią.  Wiele produktów stworzy też elastyczną powłokę, dzięki której meble nie będą pękać. Solidnie wykonane meble z wikliny poradzą sobie na tarasie pod gołym niebem. 

Meble wiklinowe a technorattan

Alternatywą dla nich są meble z technorattanu. To materiał bardziej odporny na wpływ czynników atmosferycznych, m.in. promienie UV. W dodatku nie wymaga pielęgnacji. To tworzywo sztuczne wykonane z wzmocnionego włókna polietylenowego lub poliuretanu o dużej gęstości. Świetnie imituje rattan, ale ma lepsze właściwości.

K, foto: congerdesign / pixabay