Branża informatyczna zdominowała rynek pracy. Rośnie liczba specjalistów, gdyż zapotrzebowanie jest nadal bardzo duże. Można skończyć studia albo wybrać się na kurs, by specjalizować się w danej dziedzinie. Do wyboru są szkolenia zarówno dla początkujących, jak i dla osób, które chcą uzyskać nowe kompetencje. Jakie kursy będą pomocne?

Umiejętności cenione w IT

Osoby, które chciałyby pracować w branży IT, powinny wyróżniać się konkretnymi umiejętnościami oraz posiadać pewne cechy charakteru. Warto być kontaktowym i mieć umiejętność pracy w grupie – zwykle na sukces składa się praca zespołowa. 

Warto umieć dostosowywać się do okoliczności i chętnie doszkalać się, dbać o rozwój i przyswajać nową wiedzę. Liczy się także znajomość języków obcych (angielski to podstawa), umiejętność analitycznego myślenia oraz motywacja do pracy.

Jakie kursy IT warto zrobić?

IT, cyfryzacja i innowacyjne technologie to przyszłość. Szkolenia z zakresu IT to szansa na rozwój, zmianę pracy oraz branży. Poza tym świat IT nigdy nie stoi w miejscu, lecz świetnie się rozwija. Programowanie, analiza danych, kompetencje cyfrowe, testowanie, projektowanie aplikacji czy blockchain są na topie. Rynek cały czas potrzebuje wyszkolonych specjalistów. Najlepiej wykonać test predyspozycji, by sprawdzić, w jakiej dziedzinie można się sprawdzić.  

Polecane kursy podstawowe

Ważne, by wybrać szkolenie, które będzie dostosowane do aktualnego poziomu. Wśród kursów dla osób, które myślą o przebranżowieniu i zmianie ścieżki kariery, często rekomendowane są następujące szkolenia: 

  • programowania: Java Developer, JavaScript Developer, Python Developer,
  • testowania: Tester Manualny,
  • analizy danych: Data Lab – Analityk Danych, SQL – Analiza Danych, Python – Analiza Danych.

Kurs programowania Java

Przygotuje do tworzenia zaawansowanych systemów. To popularny język back-endowy, o szerokim zastosowaniu. Tacy specjaliści mogą liczyć na jedne z najwyższych zarobków – to sposób, by zapewnić sobie przyszłość w branży IT.

Projektowanie aplikacji mobilnych

To cenna umiejętność, coraz bardziej ceniona. Na kursie poznasz podstawowe zasady ich tworzenia, nauczysz się ulepszać ich funkcje oraz ergonomiczność. Taki kurs będzie dobrym wyborem dla osób początkujących oraz zaawansowanych.

Analityka Big Data

To jedna z wyjątkowo dobrze opłacanych umiejętności IT. Wiele korporacji wykorzystuje analitykę w pracy nad poprawianiem swoich produktów, a także polega na Big Data przy podejmowaniu decyzji biznesowych. Jednak bez specjalistów, którzy potrafią odpowiednio analizować, dane nie są wartościowe.

Tester aplikacji

Przyszłościowy jest także zawód testera oprogramowania – szczególnie testera automatyzującego. To rozwijający, dobrze płatny zawód, oferujący perspektywy. Tester oprogramowania odpowiada za prawidłowe działanie systemu – wykonuje testy funkcjonalności, szuka błędów i raportuje o nich deweloperom.

Kursy z Języka Python

To jedna z opcji dla początkujących, gdyż Python jest stosunkowo prosty, a jego nauka nie sprawia problemów. Poza tym Python to język uniwersalny, wieloplatformowy, a w porównaniu z innymi językami programowania – jak C czy C++, jest dużo łatwiejszy do nauczenia. 

Kar, foto: janeb13 / pixabay