W lipcu 2020 roku wchodzi w życie nowy podatek od VOD – wpłaty trafią do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Obowiązuje on podmioty oferujące audiowizualne usługi medialne na żądanie. Dowiesz się więcej na temat wpłaty na rzecz PISF.
Nowy parapodatek audiowizualny już od lipca
Nowy parapodatek audiowizualny zaczyna obowiązywać od lipca 2020 roku – będzie on dotyczyć około 160 serwisów VOD należących do około 100 firm, które są dostępne w Polsce. Są to między innymi HBO GO, Netflix czy Ipla i inne podmioty streamujące wideo. Nowy parapodatek audiowizualny ma oznaczać około 16-20 mln zł w skali roku. Ogłoszona w maju ustawa właśnie wchodzi w życie.
Zwolnienie będą z niego jednak mikroprzedsiębiorcy, a także te podmioty, których łączna liczba użytkowników usług audiowizualnych lub medialnych w poprzednim roku była niższa niż 1 proc. użytkowników usług szerokopasmowego Internetu. Wpłaty mają być przekazywane w odstępach kwartalnych – nowy podatek ma na celu wsparcie polskiego rynku kinematografii.
Warto też w tym miejscu przypomnieć za serwisem Wirtualnemedia.pl dane z badania Gemoius/PBI – platforma Netflix miała w maju 5,56 mln realnych użytkowników w Polsce i nadal pozostaje liderem serwisów streamujących wideo. Drugie miejsce należy do player.pl, a trzecie do TVP VOD.
Ile wyniesie podatek audiowizualny?
Nowy podatek wyniesie 1,5 proc. przychodów albo wpływów z reklam emitowanych podczas seriali, filmów i innych treści. Szczegółowe zasady znajdują się w nowych przepisach, które trafiły do ustawy o kinematografii. Jak informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej:
„Podmioty mają obowiązek dokonania wpłaty na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości 1,5 proc. przychodu uzyskanego z tytułu opłat za dostęp do udostępnianych publicznie audiowizualnych usług medialnych na żądanie albo przychodu uzyskanego z tytułu emisji przekazów handlowych, jeżeli ten przychód w danym okresie rozliczeniowym jest wyższy”.
Otrzymane wpływy trafią do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i mają stanowić wsparcie dla polskiej kinematografii.
Lena.k /Skitterphoto / pixabay