Na stacjach paliw cały czas jest bardzo drogo. Ceny paliw osiągnęły ceny jak jeszcze nigdy w historii. Jednak w hurcie są obniżki, co daje nadzieję, że przy dystrybutorach w końcu będzie trochę taniej. Szczegóły poniżej.
Jest drogo jak nigdy wcześniej
Droższe paliwa są jednym z elementów napędzających inflację, która osiągnęła w październiku maksimum na poziomie 6,8%. Obecnie są jednak prognozy, że ropa będzie wreszcie tańsza. Co z benzyną? Dodatkowo rząd szykuje „tarczę antyinflacyjną”. Co to dokładnie oznacza, czy daje ona szansę na obniżkę cen paliw w najbliższych kilku tygodniach?
Ogólnopolska średnia cena paliw
Średnie detaliczne ceny benzyny i oleju napędowego osiągnęły 6 zł/litr trzy tygodnie temu po raz pierwszy w historii. Jednak kolejne tygodnie wiązały się z następnymi podwyżkami.
Benzyna. Przeciętna cena detaliczna benzyny 95 podrożała o 2 gr/l i zaczęła kosztować aż 6,04 zł/l – dane BM Reflex.
Ropa. Również olej napędowy podrożał, osiągając aż 6,05 zł za litr, czyli najwięcej w historii.
Autogaz. Ceny autogazu nie są wyjątkiem – też poszły mocno w górę. Średnio kosztował on 3,39 zł/l, czyli o 5 gr/l drożej niż jeszcze tydzień wcześniej.
To dane średnie ze stacji z różnych części kraju. Są stacje, głównie na autostradach i w dużych miastach, gdzie jest drożej. Można jednak trafić na takie, gdzie ceny nie przekroczyły 6 zł za litr. Wiele zależy od lokalizacji, lokalnego popytu oraz konkurencji.
Ceny w hurcie spadają
Widoczny jest powolny spadek cen w hurcie. Jeśli rynek ropy będzie nadal na niższym poziomie, to obniżki cen paliw w pierwszej połowie grudnia są możliwe. Będzie można je odnotować na stacjach wcześniej niż zapowiadane obniżki w ramach tarczy antyinflacyjnej.
„Tarcza antyinflacyjna” – realna pomoc czy działanie PR-owe?
Kilka dni temu rząd przedstawił założenia „tarczy antyinflacyjnej”. Te działania również mogą pozwolić obniżyć nieco ceny paliw na krajowych stacjach. Nie jest to jednak rozwiązanie problemu, a jedynie działanie doraźne, chwilowe, które nie poprawi ogólnej sytuacji.
Jest szansa, że ceny spadną średnio do 20 groszy na litrze benzyny, do 15 groszy na litrze ropy, ale nie na długo. Tarcza inflacyjna zawiera bowiem obniżkę cen paliw od 20 grudnia na pięć miesięcy. Wysokość akcyzy będzie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. Od 1 stycznia do 31 maja 2022 roku paliwa będą też zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.
K, f: andreas160578 / pixabay