Racjonalizacja wydatków to dobry pomysł, aby zaoszczędzić lub nawet pozbyć się długów. Poniżej prezentujemy kilka sposobów na rozsądne gospodarowanie budżetem – m.in. kredyt konsolidacyjny, zakupy z listą czy planowanie wydatków, a w ostateczności negocjacje z komornikiem.
Zadbaj o domowe wydatki
Pierwszy krok to analiza finansów domowych – możliwe, że niewłaściwie nim zarządzasz, a w takiej sytuacji pożyczka czy kredyt nie będą wskazane. Warto zmienić swoje nawyki i podejście do zakupów, planowania wydatków, miejsc, w których robisz zakupy itd. Poniżej konkretne wskazówki, które mogą pomóc w gospodarowaniu domowym budżetem.
Kredyt konsolidacyjny
Dobrym wyborem będzie kredyt konsolidacyjny to popularny produkt wśród osób zadłużonych. Można konsolidować zobowiązania gotówkowe, samochodowe, ratalne, hipoteczne itd. Konsolidacja to połączenie dwóch lub kilku zaciągniętych kredytów w jedno zobowiązanie. Bank ujednolica stopę procentową i ustala warunki spłaty. Możliwość obniżenia miesięcznych rat jest największą zaletą.
Planowanie wszystkich wydatków
Aby mieć oszczędności, należy spisywać wszystkie wydatki – wtedy mamy czarno na białym, na co i ile wydajemy. Większość osób sądzi, że ma pełną kontrolę i dokładnie wie, ile wydaje – zwykle to przekonanie jest błędne i możesz się zdziwić, jak wiele pieniędzy tracisz.
Planując i zapisując wydatki, bądź szczery wobec siebie – podziel wydatki m.in. na rachunki (energia elektryczna, Internet, gaz, woda), produkty spożywcze, dojazdy, czynsz, odzież, rozrywka itd. Zakupy i przekąski zwykle pochłaniają więcej, niż sądzimy.
Negocjacje z komornikiem
Warto też negocjować z wierzycielem, aby ustalić warunki spłaty długu – na spłacie zależy obu stronom, dlatego dobrze byłoby wypracować kompromis. W większości przypadków jest szansa na porozumienie i nowy harmonogram spłat, który będzie możliwy do realizacji.
Lena.k, f: stevepb / pixabay