Wykończenie domu od zewnątrz pełni dwie ważne funkcje – ozdobną i ochronną. Zadaszenie stanowi dekorację i zabezpieczenie elewacji. Chroni przed deszczem i promieniami słonecznymi. Sprawdź, jakie rodzaje zadaszeń są do wyboru, a także, jakich materiałów użyć. 

Zadaszenia i daszki są doskonałym sposobem na ochronę tarasu przed warunkami atmosferycznymi – zarówno latem, jak i jesienią czy w zimie. Oto kilka pomysłów na udane zadaszenie. Główna różnica między materiałami opiera się głównie na solidności, wytrzymałości i cenie. Trzeba znaleźć kompromis między użytecznością a estetyką. 

Zadaszenie tarasu 

Zadaszenie tarasu to doskonały sposób na ochronę przed deszczem i słońcem. Można wybrać zadaszenie wykonane z różnych materiałów – takich jak m.in. poliwęglan, akryl czy drewno. Ważne, aby wybierać materiały odporniejsze na wpływ warunków atmosferycznych.

Dużą popularnością cieszy się zadaszenie tarasu z poliwęglanu komorowego – to tworzywo sztuczne o dużej wytrzymałości. Takie zadaszenia mają wiele zalet. Budowa takiego zadaszenia składa się z płyty górnej i dolnej, a między nimi są puste komory. Płyty są przejrzyste, przepuszczają światło. Mogą jednak być przydymione, a wtedy blokują promienie słoneczne. Płyty wykonane z poliwęglanu komorowego łatwo poddają się obróbce. 

Zadaszenie można też wykonać z poliwęglanu litego. Dachy poliwęglanowe lite są droższe, ale cechują się lepszymi parametrami. Są trwałe na uderzenia, nie przepuszczają promieniowania słonecznego, są bardzo odporne. Wykonane z nich daszki będą wyjątkowo solidne. Poliwęglan lity można formować na gorąco oraz na zimno, uzyskując dowolne kształty. 

Zadaszenie blachodachówką da gwarancję solidności i trwałości, ale zaciemni strefę wypoczynkową. Można wybrać także daszek drewniany nad drzwi lub taras, ale on będzie potrzebował systematycznej pielęgnacji i zabiegów konserwacyjnych.

Markizy

Dużą popularnością cieszą się proste markizy – nie są one drogie, można je rozwijać i zwijać. Podobnym rozwiązaniem jest stworzenie dachu tarasu z płótna. Jest on mocowany na stelażu, z którego można go zdjąć, jeśli zapowiadane są złe warunki pogodowe. 

Markizy to również dobry wybór, jeśli chodzi o ochronę przed słońcem. Mogą być przymocowane do ściany budynku lub zamontowane na specjalnej konstrukcji. W zależności od preferencji, można wybrać ręczne lub automatyczne markizy.

Daszek nad drzwiami 

Jeśli taras znajduje się przy drzwiach wejściowych, warto pomyśleć o zamontowaniu daszka nad nimi. Dzięki temu, podczas deszczu, nie będzie trzeba szukać kluczy w mokrej kieszeni, a także ochroni to wejście przed wodą.

Parasole

Parasole to rozwiązanie dla tych, którzy preferują mobilność. Mogą być łatwo przenoszone i ustawiane w dowolnym miejscu na tarasie. Ważne, aby wybrać parasol z solidną konstrukcją, odporną na wiatr.

Wszystkie wymienione powyżej rozwiązania są skuteczne w ochronie tarasu przed warunkami atmosferycznymi, a ich wybór zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Warto zrobić większy research przed wyborem firmy, aby powierzyć stworzenie zabudowy, czy zadaszenia swojego tarasu profesjonalistom. Tutaj zapoznasz się z ofertą firmy, która specjalizuje się w ekskluzywnych zabudowach.

Foto: pixabay